NÁVRHÁŘI Z KENI VYHRÁLI HLAVNÍ CENU LEXUS DESIGN AWARD 2020

Skupina návrhářů BellTower z Keni získala v soutěži Lexus Design Award 2020 nejvyšší cenu Grand Prix. Projekt „Open Source Communities“ byl označen za nejlepší z celkově 2042 podaných návrhů ze 79 různých zemí. Projekty měly obsahovat tři klíčové principy značky Lexus: předvídat, inovovat a zaujmout ve snaze o formování lepší budoucnosti.

 •     1
 • Vítězný návrh reaguje na problémy rozvojových zemí tím, že podporuje chytře řešené plány s udržitelnými zdroji čisté vody.
  „Na počátku naší cesty stála řada překážek. Vytrvali jsme však, abychom náš ctižádostivý návrh mohli jednou představit. Díky těmto zkušenostem jsme získali neocenitelnou celoživotní lekci. Všechny naše budoucí návrhy budou v souladu s klíčovými zásadami, které jsme poznali v rámci rodiny Lexus,“ uvedl autor vítězného projektu John Brian Kamau.
  Kvůli koronavirovým opatřením rozhodovala historicky poprvé virtuální porota. Pro velké finále soutěže Lexus Design Award 2020 byli po ruce i všichni čtyři mentoři této soutěže, kteří po dobu šesti měsíců podporovali a vedli finalisty při jejich práci.
  „Držitel hlavní ceny Grand Prix rozšiřuje naši definici designu o systémy financování komunitních projektů a nezapomíná na klíčovou roli čisté pitné vody v životě obyvatel. Tím, jak návrháři řešili budoucí realizaci tohoto projektu a jeho ekonomickou životaschopnost, dokázali posunout náš způsob uvažování o tom, čím design dnes je a čím by mohl být. Tento projekt je nejen nástrojem ke shromažďování a ukládání dešťové vody k bezpečné konzumaci, ale i finanční strategií na podporu celé komunity,“ Jeanne Gangová, porotkyně a zakládající ředitelka studia Gang.
  Vítěz získává trofej, kterou navrhl Hideki Jošimoto, vítěz ročníku soutěže Lexus Design Award 2013 a v současnosti sám zavedený profesionální návrhář působící v Londýně. „Jelikož tato trofej bude tváří soutěže i v příštích letech, usiloval jsem o jednoduchou a důstojnou formu bez strojenosti, zde vyjádřenou designem, který spojuje smělost a jemnost. Fyzickou podobu trofeje řemeslníci vyřezávají ze dřeva sušeného v kouři a lakují za použití tradiční japonské techniky. Díky ruční výrobě získává každá trofej srdce a duši, která souzní s mimořádnou kreativitou výherce,“ říká Hideki Jošimoto.
 •     2

O ZNAČCE LEXUS

Značka Lexus se poprvé představila roku 1989, kdy uvedla svůj vlajkový sedan a zákaznické služby, které napomohly definovat celé odvětví luxusních vozů. V roce 1998 pak Lexus svým modelem RX stvořil kategorii luxusních crossoverů. Lexus jako první na světě představil luxusní hybridní vůz a jako leader prémiových hybridních automobilů dodnes prodal přes 1,5 milionu vozů s hybridním pohonem.
Globální automobilová značka prémiových vozů s nepolevujícím zasazením o smělý design bez kompromisů, výjimečnou kvalitu řemeslného zpracování a atraktivní jízdní schopnosti postupně vytvořila modelovou řadu vozů naplňujících potřeby nové generace globálních zájemců o prémiový vůz. V současnosti působí ve více než 90 zemích celého světa.
Globální partneři/členové týmu Lexus se věnují navrhování úžasných zážitků s typickými rysy značky Lexus, jejichž prostřednictvím automobilka pomáhá měnit svět k lepšímu.
O SOUTĚŽI LEXUS DESIGN AWARD
Mezinárodní soutěž Lexus Design Award, pořádaná od roku 2013, podporuje především mladé tvůrce z celého světa. Cílem soutěže je podněcovat vznik nápadů s přínosem pro společnost, a proto organizátoři podporují ty návrháře a tvůrce, jejichž díla mají potenciál utvářet lepší budoucnost. Všem finalistům nabízí jedinečnou příležitost spolupracovat s celosvětově uznávanými návrháři v roli mentorů při vytváření prototypů návrhů a tyto následně prezentovat na jedné z nejdůležitějších akcí v odvětví designu.