SOUTĚŽ LEXUS DESIGN AWARD 2021 MÁ ŠEST FINALISTŮ

Lexus oznámil šestici finalistů soutěže Lexus Design Award 2021, vybraných renomovanou porotou. V letošním ročníku se vybíralo z 2079 přihlášených projektů ze 66 různých zemí. Finalistům soutěžního klání se dostane odměny ve formě rad a praktického vedení čtyř předních odborníků na design; dostanou tak životní příležitost proměnit své nápady v prototypy v hodnotě v přepočtu přes půl milionu korun.

 • Picture 1 I
 • Letos se koná již devátý ročník soutěže Lexus Design Award, která se etablovala coby úspěšný program podpory nadějných tvůrců. V programu se oceňuje svěží designový talent s možností prezentovat inovace prostřednictvím prestižní a uznávané mezinárodní platformy.

  Při výběru letošní šestice finalistů hledali porotci pokrokové náměty zhmotňující tři klíčové principy značky Lexus – ‚předvídat‘, ‚inovovat‘ a ‚zaujmout‘ – s důrazem na design směřující k lepší budoucnosti.
  FINALISTÉ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2021
  CY-BO, Kendži Abe (Japonsko)

  Udržitelný a opakovaně použitelný obalový materiál, který lze sestavovat jako buňky.

  Heartfelt, Gayle Lee a Jessica Vea (Nový Zéland a Tonga, působí na Novém Zélandu)

  Zařízení umožňující virtuálně obejmout druhého člověka.

  InTempo, Alina Holovatiuková (Ukrajina)

  Bezprsté rukavice napomáhající odvést pozornost od stresujících situací díky neobvyklému využití rytmů a hudby.

  KnitX, Irmandy Wicaksono (Indonésie, působí v USA)

  Digitální 3D pletenina v podobě funkčního textilu pro interakci s materiálem několika způsoby současně (zrakem, sluchem a hmatem).

  Světlík pro odsolování vody sluneční energií, Henry Glogau (Nový Zéland a Rakousko, působí v Dánsku)

  Zařízení, které s využitím mořské vody propouští přirozené difuzní osvětlení, produkuje pitnou vodu a využívá zbytkovou sůl k výrobě energie.

  Terracotta Valley Wind, Intsui Design (Čína, působí v Japonsku)


  Systém odpařovacího chlazení z terakoty (pálené hlíny) pro stanice metra, jenž ke svému fungování využívá průvan způsobovaný jízdou vlaků.

  Složení panelu porotců a mentorů soutěže Lexus Design Award 2021 bylo oznámeno v září 2020.

  Porotce Greg Lynn uvedl: „Uprostřed klimatických změn a celosvětové pandemie bylo možné předvídat, že se návrháři zaměří na některé neodkladné problémy. Ve všech návrzích, které jsme měli možnost vidět, byl zřejmý i prvek lidskosti a osobní měřítko.“

  V polovině ledna se šestice finalistů zúčastnila pětidenního semináře se čtyřmi mentory soutěže Lexus Design Award 2021 (Joe Doucet, Sabine Marcelisová, Mariam Kamaraová a Sputniko!). V návaznosti na seminář pak mentorka Mariam Kamaraová uvedla: „Lekce mentoringu byly vesměs inspirující. Ohromila mě míra optimismu a nasazení, které finalisté předvedli ve svých návrzích. V tomto novém světě, změněném dopady onemocnění covid-19, jsou jejich vize a vnímavost darem pro každého z nás. Všichni do svých projektů promítli neuvěřitelné nadšení a prokázali silnou motivaci ponořit se ještě hlouběji a věnovat se nezbytnému výzkumu k dalšímu vylepšování výsledků. Ačkoli toto školení probíhalo na dálku, díky kombinaci výkonných online nástrojů a dobře připravených finalistů byl celý postup hladký, plodný a příjemný. Těším se, kam až v příštích měsících své návrhy dovedou.“ Díky chuti mentorů rozvíjet mladé talenty a velmi náročnému studijnímu plánu se podařilo zajistit poučné a produktivní semináře, které finalisty i mentory zcela pohltily.

  Finalisté budou s mentory i dále spolupracovat na vývoji prototypů ještě před vyhlášením vítěze hlavní ceny ‚Grand Prix‘. Porota složená z renomovaných leaderů na poli designu (Paola Antonelliová, Dong Gong, Greg Lynn a Simon Humphries) vybere v dubnu 2021 vítěze hlavní ceny ‚Grand Prix‘ na základě finálních prototypů a prezentace účastníků.
  O SOUTĚŽI LEXUS DESIGN AWARD
  Mezinárodní soutěž Lexus Design Award, pořádaná od roku 2013, podporuje nadějné tvůrce z celého světa. Cílem soutěže je dosáhnout přínosů pro společnost cestou podpory návrhářů a tvůrců, jejichž díla mají potenciál utvářet lepší budoucnost. Šestice finalistů získá vzácnou příležitost proměnit své návrhy v prototypy pod odborným vedením předních návrhářů. Díky soutěži Lexus Design Award získávají účastníci prostor v globálních médiích s výhodou dalšího posunu v profesní kariéře.
  FINALISTÉ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2021
 • 2 image
 •     Picture image 3
 •     4 image