1. Discover Lexus
 2. Lexus RX world debut

SVĚTOVÁ PREMIÉRA NOVÉHO LEXUS RX

Automobilka Lexus dnes odhalila své nové prémiové SUV s označením RX, přinášející evoluční změny klíčového modelu značky. Model jako takový při prvním uvedení v roce 1998 napomohl založit segment prémiových SUV. Nové RX, jehož prodeje by měly být zahájeny na podzim roku 2019, dokládá nepolevující snahu značky udržet si postavení průkopníka segmentu prémiových SUV.

Karoserie nového RX si zachovala svůj výrazný sportovní vzhled. Úprava charakteristické křivky po celé šířce vozu RX mu dodává harmonickou a konzistentní vnější podobu. Výsledkem provedených úprav je elegantní a současně sportovní exteriér v souladu s novým designovým jazykem značky Lexus.

RX svým jízdním charakterem staví na atraktivních dynamických schopnostech, které kráčí ve šlépějích vlajkového kupé LC, resp. vlajkového sedanu LS; konstruktéři totiž znovu detailně prozkoumali každou část vozu a vylepšili tuhost karoserie i soustavy zavěšení kol a použili nové tlumiče a systém řízení brzd. Výsledkem těchto snah je vůz poskytující příkladnou zpětnou vazbu a precizní ovladatelnost, dovolující majiteli přesně sledovat zamýšlenou trajektorii jízdy.

Nové RX je kromě toho vybaveno celosvětově prvním systémem adaptivního ovládání dálkových světel (AHS) typu BladeScan a nejnovější generací bezpečnostního paketu Lexus Safety System+.

KLÍČOVÉ VLASTNOSTI NOVÉHO RX

ELEGANTNÍ A SPORTOVNÍ EXTERIÉR V KOMBINACI S VYSOCE FUNKČNÍM INTERIÉREM

EXTERIÉR

 • Nově tvarované přední i zadní nárazníky hladce navazují na charakteristické boční křivky, a ještě více akcentují dynamický vzhled RX.
 • Optické napojení prahů dveří v přímé lince se spodní částí předního nárazníku evokuje pocit vyšší pevnosti a stability.
 • Návrháři propojili spodní část nárazníku ze zadními blatníky, které splývají s grafikou okna ve spodní partii zadního sloupku s cílem vytvořit mimořádně elegantní a nápadnou záď.
 • Dále se zviditelněním některých komponent, např. tlumiče výfuku a krytu spodku vozu, zdůraznila šířka vozidla; RX při pohledu zezadu tak působí o něco sportovněji a agresivněji.
 • Charakteristická maska chladiče Lexus používá upravený rastr se vzorem písmene L a nové orámování, které navazuje na boky předních nárazníků s cílem znázornit harmonický profil.
 • Nové štíhlé světlomety dodávají přední partii špetku ostrosti, která dříve chyběla. Sdružená koncová světla používají motiv ve tvaru písmene L.

INTERIÉR

 • Třetí řada sedadel RX L nyní nabízí dvě různé polohy sezení. Nové uspořádání nabízí ještě více prostoru pro nohy, pokud si to aktuální situace žádá.
 • Sedadla v druhé řadě RX L byla přebudována na dvojici samostatných sedadel*, což cestujícím ve třetí řadě přineslo o 95 mm místa pro nohy navíc a napomohlo vytvořit prostornou a pohodlnou kabinu pro všechny zadní cestující na palubě RX.

VYŠŠÍ JÍZDNÍ STABILITA A PŘÍMÁ ZPĚTNÁ VAZBA OD ŘÍZENÍ VE SPOJENÍ S NEODMYSLITELNÝM JÍZDNÍM POHODLÍM MODELU RX

Jednou ze změn nového RX jsou vylepšení přispívající k potěšení z jízdy díky úpravám podvozku a vyšší tuhosti karoserie. Hlavní konstruktér Takeaki Kato z automobilky Lexus byl odhodlán nabídnout majitelům vozu vysoký požitek z jízdy prostřednictvím agilního jízdního chování a větší radosti za volantem; k dosažení uvedeného cíle pak tým konstruktérů úzce spolupracoval s týmem technologie výroby.

ÚROVEŇ BEZPEČNOSTI A POHODLÍ NA VRCHOLU TŘÍDY DÍKY CELOSVĚTOVĚ PRVNÍMU SYSTÉMU ADAPTIVNÍCH DÁLKOVÝCH SVĚTEL TYPU BLADESCAN A NEJNOVĚJŠÍ VERZI PAKETU LEXUS SAFETY SYSTEM+

Adaptivní dálkové světlomety typu BladeScan

Lexus je technologickým průkopníkem na poli automobilových světel a byl vůbec prvním výrobcem, který vybavil svá vozidla LED světlomety a systémem adaptivních dálkových světel (AHS) ke zvýšení bezpečnosti v dopravě s protijedoucími vozidly. Pro nové RX opět Lexus představuje celosvětovou novinku v podobě systému AHS typu BladeScan. Světelné paprsky z LED zdroje dopadají na dvojici rychle rotujících zrcadel ve tvaru čepele a světlo se následně přenáší na sklo světlometu k osvětlení vozovky vpředu. Světlo se zdánlivě nijak nepohybuje, neboť systém AHS typu BladeScan přesně reguluje distribuci paprsků tím, že synchronizuje otáčení zrcadel se zapínáním a vypínáním LED světlometů. Jelikož lze zásah dálkových světel přirozenějším způsobem rozšířit, systém osvětluje i ta místa, která by bylo obtížné běžnými dálkovými světly pokrýt (například krajnice vozovky). Systém dále řidiči umožňuje mnohem dříve spatřit chodce a dopravní značky, a to bez oslňování řidičů vozidel jedoucích vpředu ve stejném pruhu i řidičů protijedoucích vozů. Rozpoznávání chodců v noci po vylepšení funguje na vzdálenost až 56 metrů před vozidlem (u předchozího systému 32 metrů).

Bezpečnostní technologie Lexus Safety System+
Nové RX je dále vybaveno nejnovější verzí paketu Lexus Safety System+, jenž zahrnuje vyspělé bezpečnostní technologie a systémy pro předcházení nehodám. Hlavní součásti paketu Lexus Safety System+:

TECHNOLOGIE KONEKTIVITY NOVĚ ZAHRNUJÍ APPLE CARPLAY A ANDROID AUTO, VČETNĚ VARIANTNÍHO POUŽITÍ DOTYKOVÉHO DISPLEJE NEBO TOUCHPADU

V rámci celého vozidla se v široké míře uplatnila technologie spojování laserem s housenkovými svary (LSW) a bodového svařování, společně s intenzivnějším využitím vysokopevnostních lepidel (strategicky umístěné spoje o celkové délce 4,2 m). To společně se zvýšením tuhosti stabilizátorů (nyní jsou duté a o 1 mm širší) a vyšší tuhosti nábojů kol přineslo bezprostřednější odezvu na pokyny od volantu.

 • Nové RX nabízí aktivní asistent zatáčení (ACA), který potlačuje nedotáčivost při sešlápnutí plynového pedálu uprostřed zatáčky; zároveň byl výrazně lépe odladěn elektrický posilovač řízení. To dohromady přineslo věrnou a lineární zpětnou vazbu od řízení, aby řidič RX mohl přesně sledovat zamýšlenou jízdní stopu za jakýchkoli podmínek.
 • Přepracované tlumiče RX jsou nyní vybaveny novým zařízením FCD pro regulaci třecích sil (Friction Control Device)*, které opět potlačuje vysokofrekvenční vibrace vlivem menších nedokonalostí povrchu vozovky. Tlumiče rovněž umožňují RX projíždět zatáčky s menšími náklony a s mimořádně dobrou odezvou.
 • Předkolizní bezpečnostní systém používá palubní kameru a milimetrový radar zabudovaný do masky chladiče; pomáhá rozpoznávat cyklisty za denního světla a chodce během dne i po setmění.
 • Nové RX spojením dynamického tempomatu řízeného radarem (DRCC) a asistenta pro udržení v jízdním pruhu (LTA) usnadňuje řidiči jízdu v příslušném pruhu. Pokud systém zaznamená riziko vyjetí z pruhu, LTA upozorní řidiče optickou výstrahou a zvukovým signálem nebo vibracemi volantu (může též provést mírnou korekci řízení).
 • Systém rozpoznávání dopravních značek (RSA) pomocí kamery a mapových podkladů získává informace o dopravních značkách, které zobrazuje na Head-Up displeji (HUD) a multi-informačním displeji. Systém tak snižuje riziko přehlédnutí značky řidičem a přispívá k bezpečné jízdě.
 • Nové RX kromě originálního rozhraní RTI automobilky Lexus nabízí novou dotykovou obrazovku (namísto původního ovladače se nyní používá trackpad).
 • Do celkové koncepce je začleněno používání chytrých telefonů, vč. nového držáku telefonu a USB portu a konektivity se systémy Apple CarPlay a Android Auto.
 • Hlasové ovládání je k dispozici prostřednictvím telefonů uživatelů vozu s využitím služeb Apple Siri nebo Google Assistant. Podobně se může řidič rozhodnout, zda chce používat navigační systém Lexus, nebo verzi pro smartphone.