concept cars

KONCEPTY

Koncepty Lexus poskytují fascinující ukázky budoucího směřování našeho designu.

main menu lexus brand

DESIGN A
INOVACE

Seznamte se o odvážným a dynamickým designem značky Lexus.

hybrid cars

HYBRIDNÍ
MODELY

Lexus Hybrid Drive inteligentně kombinuje pohon elektromotoru a zážehového motoru.

used cars

OJETÁ
VOZIDLA

Nabídka ojetých vozidel od všech autorizovaných prodejců Lexus.

POČÁTKY

Divize Toyota Marine před několika lety pozvala prezidenta TMC Akio Toyodu k několikadenní cestě na moři na palubě prémiových jachet nové třídy Ponam, které budou uvedeny na japonský trh. Akio Toyoda byl jakožto jezdecký mistr automobilky inspirován výkonem přeplňovaných vznětových jednotek a ovladatelností i stabilitou propracovaných lodních trupů. V roli manažera na pozici Chief Branding Officer společnosti Lexus International uviděl možný potenciál stylových prémiových jachet jakožto doplňku životního stylu značky Lexus.

V návaznosti na to pak divize Toyota Marine přišla s představou, jak prostřednictvím výkonné prémiové jachty rozšířit záběr značky Lexus o další oblasti životního stylu a trávení volného času. Výsledek tohoto projektu odhalil Lexus 12. ledna 2017 v podobě průběžné ověřovací studie Lexus Sport Yacht, která se prezentovala na ostrově Di Lido v zátoce Biscayne u Miami na Floridě.

DESIGN

Tým z Vývojového centra designu Lexus v japonském Toyota City dostal stručné zadání navrhnout otevřenou sportovní jachtu pro rekreační denní plavby se šesti až osmi hosty na palubě, poháněnou dvojicí vysoce výkonných jednotek Lexus V8, pyšnící se propracovaným stylem a skvělou ovladatelností. Koncept byl hotový v létě roku 2015, kdy jej vyhodnotil starší výkonný manažer Tokuo Fukuiči, vedoucí globální návrhář a prezident společnosti Lexus International Co., společně se starším výkonným manažerem Šigekim Tomojamou, manažerem divize Toyota Marine, a prezidentem Akio Toyodou. „Tento koncept plavidla Lexus Sport Yacht nám umožnil zkoumat, jak by se designový jazyk Lexus mohl uplatnit i v produktu pro námořnictví,“ uvedl Jošihiro Sawa, výkonný viceprezident společnosti Lexus International, a doplnil: „Pro vývojové centrum designu Lexus se jednalo o nesmírně atraktivní projekt. Získané zkušenosti jsou pro nás neocenitelné, neboť podněcují kreativní energii a posouvají naši představivost i za hranice světa automobilů, který dobře známe.“

Vybraný návrh v průběhu roku 2015 procházel dalšími úpravami společně s tím, jak divize Toyota Marine připravovala konstrukci a palubní námořní systémy. Koncept Lexus Sport Yacht odhalený v Miami je jednorázovým zakázkovým projektem bez ambicí na sériovou výrobu. Divize Toyota Marine se rozhodla výrobu tohoto jediného kusu svěřit skupině Marquis-Carver Yacht Group společnosti Pulaski z amerického Wisconsinu, opírající se o vlastní konstrukční zázemí, výrobní možnosti a zkušenosti s velkými ručně sestavovanými konstrukcemi z kompozitních materiálů.

VLASTNOSTI

Studie Lexus Sport Yacht je ztvárněna tak, aby horní paluba i vnější část trupu hladce navazovala na vnitřní konstrukci. Obě tyto části přitom tvoří jediný masivní ručně usazovaný kompozit složený z dvousložkové polyuretanové a epoxidové hmoty, vyztužený ručně pokládanými tkanými uhlíkovými vlákny. Výsledný kompozitní materiál nese označení CFRP (plast vyztužený uhlíkovými vlákny).

CFRP představuje technologii využívanou při konstrukci závodních vozů a supersportů (jako např. Lexus LFA), vysoce výkonných letadel, závodních lyží a jízdních kol nebo špičkových závodních plachetnic.

Jedinečná konstrukce konceptu Lexus Sport Yacht z materiálu CFRP v porovnání s klasickou konstrukcí z plastu vyztuženého skelnými vlákny (FRP) ušetřila bezmála 1 000 kilogramů hmotnosti. Konstrukce trupu pod hladinou vody je stupňovitá kvůli snížení odporových sil a vyváženému ovládání za vysokých rychlostí.

Koncept je poháněn dvojicí benzínových motorů 5,0 litru V8, původem z vysoce výkonné jednotky 2UR-GSE určené pro kupé Lexus RC F, sportovní sedan GS F a nový cestovní vůz LC 500. Každý z motorů nabídne výkon přes 440 koní/328 kW. Jachta tak prostřednictvím hydraulicky řízených stacionárních/závěsných jednotek na zádi dosahuje rychlosti až 79 km/h (43 uzlů). Zajíždění do doku usnadňuje příďový příčný pohon ovládaný pomocí joysticku.

Kapitán ovládá a sleduje palubní systémy prostřednictvím barevného dotykového panelu u kormidla. Na displeji se zobrazují údaje GPS, digitální mapy, údaje radaru snímajícího situaci nad hladinou, informace sonaru, soustavy osvětlení a zábavního systému. Sedadlo kapitána je elektricky nastavitelné. Vyklopením loketních opěrek vzniknou po stranách nouzová sedadla pro ty nejvzácnější hosty.

Přední kabina cestujících láká luxusní kůží v kvalitě Lexus, včetně ozdobných dekorů ze dřeva a skla. Pohodlné prostředí pro pobyt v naprostém soukromí zaručuje výška ke stání, pohovka k usazení šesti osob se stolem a klimatizace. V kuchyňce najdeme sporák se dvěma hořáky, dřez a chladničku zabudovanou pod pracovní deskou. Součástí krásně zpracované toalety je i sprcha.

Integrovaný audio-video zábavní systém, navržený italským studiem Videoworks, nabízí plnou konektivitu prostřednictvím 4G Wi-Fi a WAN. Ozvučení zajišťují reproduktory Revolution Acoustics, zabudované do stropního panelu, spolupracující s digitálním zesilovačem Mark Levinson® Reference.

TECHNICKÁ SPECIFIKACE

PŘEDBĚŽNÉ ÚDAJE

Celková délka: 12,7 m
Největší šířka lodi: 3,86 m
Užitečné zatížení: 8 osob
Výkon, celkem: 885 k / 660 kW
Maximální rychlost: 43 uzlů

POZNÁMKY PRO REDAKTORY:

Značka Lexus, divize společnosti Toyota Motor Corporation, byla založena roku 1989 s cílem vyvíjet a vyrábět ty nejlepší vozy světa a poskytovat nejvyšší možnou úroveň zákaznických služeb. V roce 2011 vznikla v rámci TMC společnost Lexus International, jejímž úkolem bylo centrálně koordinovat strategii, plánování, návrhy, konstrukci a výrobu zmiňované značky. V roce 1997 byla založena divize Marine Business Department společnosti Toyota Motor Corporation (TMC) s cílem vyvíjet prémiové jachty za využití vyspělých technologií a metod kontroly kvality uplatňovaných při výrobě luxusních vozů Lexus. Řada Ponam divize Toyota Marine zahrnuje sklolaminátové lodě pro sportovní rybaření o délce 26 a 28 stop, a dále luxusní cestovní motorové jachty o délce 31, 35, 37 a 45 stop s odolným a tichým trupem ze svařované hliníkové slitiny A5083. Modely Ponam jsou poháněny úspornými turbo diesely, které vycházejí z pohonných jednotek určených pro luxusní SUV Lexus GX 300d (přeplňovaný naftový čtyřválec 3,0 litru), resp. LX 450d (dvojitě přeplňovaný vidlicový osmiválec 4,5 litru). Modelová řada Toyota Ponam zaujímá přední místo na japonském trhu prémiových jachet.

V letech 1998 až 2002 divize Toyota Marine dále vyvíjela a vyráběla modelovou řadu Epic, zahrnující sklolaminátové sportovní čluny pro vodní lyžování a wakeboarding, především pro americký trh, poháněné výhradně benzínovými motory 1UZ-FE 4,0 litru V8 DOHC z luxusního sedanu Lexus LS 400. Marquis Yachts, LLC je nezávislá soukromá společnost skupiny Pulaski z Wisconsinu, zabývající se návrhem, konstrukcí a výrobou plavidel značek Marquis Yachts a Carver Yachts. Vrcholem řady Marquis je třípalubová luxusní jachta o délce 73 stop s trupem, palubou a vrchní stavbou vyrobenou z plastu vyztuženého skelnými vlákny (FRP).

Další informace naleznete na stránkách www.marquisyachts.com nebo www.carveryachts.com.

TCE-CZ využívá technologii cookie pro zjištění míst, odkud jste přišli na stránky LEXUS, k registraci uživatelské aktivity na stránkách LEXUS a zhodnocení a vylepšení stránek LEXUS tak, aby pro vás byly přínosnějšími. TCE-CZ neregistruje pomocí této technologie informace o jednotlivých uživatelích - žádné osobní informace o Vás nejsou pomocí této technologie uchovávány či využívány. Svůj webový prohlížeč můžete nastavit tak, aby cookies nepřijímal či varoval před jejich přijetím.