concept cars

KONCEPTY

Koncepty Lexus poskytují fascinující ukázky budoucího směřování našeho designu.

main menu lexus brand

DESIGN A
INOVACE

Seznamte se o odvážným a dynamickým designem značky Lexus.

hybrid cars

HYBRIDNÍ
MODELY

Lexus Hybrid Drive inteligentně kombinuje pohon elektromotoru a zážehového motoru.

used cars

OJETÁ
VOZIDLA

Nabídka ojetých vozidel od všech autorizovaných prodejců Lexus.

SVĚTOVÁ PREMIÉRA ZCELA NOVÉHO MODELU
RX NA AUTOSALONU V NEW YORKU

LEXUS SE SVÝM RX ČTVRTÉ GENERACE PLÁNUJE OPĚT URČOVAT MĚŘÍTKA V SEGMENTU LUXUSNÍCH VOZŮ SUV

RX cutout 960 001

RX, nejprodávanější model v 26leté historii značky (prodáno přes 2,1 mil. vozů), tvoří třicet procent všech doposud prodaných vozů značky Lexus. Na tomto trendu staví i nový model s kompletně přepracovaným luxusním interiérem, kterému sekunduje vycizelovaný a velmi atraktivní nový styl zevnějšku. Velkou dávku genetické výbavy značky Lexus, která byla umně začleněna v podobě mnoha detailů, je nyní možné nejen vidět, ale doslova i cítit. Vizuálně přepracovaný RX se chlubí špičkovými jízdními schopnostmi a novými technologiemi bezpečnosti, které zahrnují i pokrokový systém Lexus Safety System+.

Komentuje Takayuki Katsuda, hlavní konstruktér modelu RX: “Naší ambicí bylo vnést do tohoto segmentu smělý a zcela nový styl, přitom však stavět na průkopnických hodnotách předchozích generací modelu RX, a zůstat těmto hodnotám věrni. Průkopnický duch značky Lexus nám velí tvořit nové technologie a přicházet s novými myšlenkami. Umožňuje nám představovat nová vozidla s nejmodernějšími vlastnostmi. A rozhodně se zasazujeme o to, abychom světu nabízeli náš tradiční ‘Pokrokový luxus’. Věřím, že toto nové RX nejen překvapí nové zákazníky, ale také potěší a uspokojí naše věrné uživatele, jejichž vysokým očekáváním jdou všechny naše inovace naproti.”

NOVÝ SMĚLÝ A ATRAKTIVNÍ ZEVNĚJŠEK

RX cutout 960 002

To, že nový RX působí opticky velmi výrazně, je zřejmé již na první pohled. Zcela nové přední partie zdůrazňuje ještě smělejší maska chladiče ve tvaru vřetene s chromovým lemováním, stejně tak jako LED světlomety se třemi zdroji, tvarované do podoby písmene "L". Společně s přepracovanými mlhovými světly působí RX vskutku elegantně a současně futuristicky. Atleticky pojatý přední blatník dodává vozu sportovní charakter.

Při pohledu ze strany zaujme ostrá charakteristická křivka probíhající od předního blatníku k zádi vozu, společně s uhlazenou linií střechy. RX tak získal dynamický profil, jenž minimalizuje aerodynamický odpor a potlačuje vztlakové síly vpředu i vzadu. Vůz je díky těmto úpravám stabilnější za vysokých rychlostí a produkuje výrazně nižší aerodynamický hluk.

Skutečně pokrokovým stylistickým prvkem jsou začerněné zadní C-sloupky, díky kterým střecha zdánlivě visí ve vzduchu, což je řešení, které Lexus používá vůbec poprvé. Nová 20" litá kola, která nahrazují 19" kola současného modelu, je nyní možné upravit na přání pomocí různých barevných dekorů, a vyjádřit tak lépe vlastní osobnost.

Zadní partie se vyznačují ostřejšími křivkami a působí dojmem mimořádné stability, což ještě zdůrazňují nová koncová světla ve tvaru písmene "L", obepínající boky vozidla. Po jejich rozsvícení vůz působí ještě širší a rozhodnější. Po aktivaci se rozprostře jasné světlo po straně podél karoserie směrem k pátým dveřím — poprvé u modelu značky Lexus.

LEPŠÍ OVLADATELNOST I STABILITA

Zcela nové RX bylo navrženo tak, aby se ovladatelností vyrovnalo běžným cestovním vozům. Celý podvozek byl zesílen v zájmu vyšší stability a co nejlepší ovladatelnosti v zatáčkách. Struktura karoserie je pevnější a vykazuje vyšší tuhost, což je klíčem k dobré odezvě od řízení a též k utlumení hluku přicházejícího do kabiny od motoru a vozovky. Vůz rovněž nabídne systém integrovaného řízení dynamiky vozidla (VDIM), jenž dokáže rozpoznat potenciálně nebezpečné situace a automaticky (často nepostřehnutelně) zareagovat tak, aby řidič při nájezdu do zatáček a na výjezdu z nich nikdy neztratil kontrolu. K ještě lepší ovladatelnosti a stabilitě RX na suchém i mokrém povrchu přispívá stálý pohon všech kol.

Soustava nezávislého zavěšení kol RX, představovaná vzpěrami McPherson vpředu a dvojitými lichoběžníkovými závěsy vzadu, byla vyladěna a dále posílena v zájmu co nejlepšího jízdního chování a mimořádně hladkého cestování. Součástí výbavy většiny verzí RX je adaptivní variabilní odpružení (AVS), které elektronicky sleduje a přizpůsobuje tlumicí síly společně s řízením, a tak zajišťuje optimální ovladatelnost a jízdní chování v závislosti na jízdních podmínkách. To znamená, že ať se již s RX vydáte kamkoli, systém AVS automaticky bleskově přizpůsobuje nastavení tlumičů, a zajišťuje tak co nejhladší jízdu. Systém byl rovněž navržen tak, aby potlačoval náklony karoserie v zatáčkách, a zprostředkoval tak vyšší požitek z dynamičtější jízdy.

HLADCE BĚŽÍCÍ, VÝKONNÉ A HOSPODÁRNÉ POHONNÉ JEDNOTKY

Nový Lexus RX se bude nabízet s modernizovaným a výkonnějším zážehovým motorem 3,5 l V6 o výkonu až 300 k, v kombinaci s novou osmistupňovou automatickou převodovkou, resp. ve verzi s plně hybridním pohonem.

Hybridní ústrojí bude využívat vylepšený motor 3,5 l V6 s Atkinsonovým cyklem. V kombinaci s elektromotorem bude celkový výkon tohoto ústrojí cca 300 k.

Všechny motory pro nové RX byly vyladěny s ohledem na nízkou spotřebu a emise CO2.

PRIORITOU SYSTÉMU LEXUS SAFETY SYSTEM+ JE BEZPEČNOST

V souladu s tradičním zaměřením značky Lexus na bezpečnost přináší zcela nové RX výrazná zlepšení v oblasti aktivní i pasivní bezpečnosti.

Součástí těchto vylepšení je i modernizovaná struktura karoserie, která zvyšuje celkovou pasivní bezpečnost RX, nebo systém Lexus Safety System+, jenž napomáhá vyhnout se střetu nebo zmírnit následky nehody v širokém rozsahu rychlostí jízdy.

Celosvětově uváděný systém Lexus Safety System+ zahrnuje několik technologií aktivní bezpečnosti již dnes používaných ve vozech Lexus. Patří sem bezpečnostní systém pro předcházení kolizím (PCS), jenž rozpozná náhlé brzdění či zastavení vpředu jedoucího vozidla, a upozorňuje řidiče na možný střet s překážkami či chodcem vpředu; asistent pro jízdu v pruzích (LDA), jenž akusticky varuje v případě, že se vůz vychýlí z daného jízdního pruhu; a dále automatická dálková světla (AHB), napomáhající zajistit optimální výhled vpřed za jízdy v noci.

V rámci všestranného přístupu k aktivní bezpečnosti pak systém Lexus Safety System+ využívá radar pracující v pásmu milimetrových vln, jenž v součinnosti s kamerou udržuje RX v zamýšleném jízdním pruhu prostřednictvím funkce pro sledování jízdního pruhu (LKA), a též zlepšuje rozpoznávání cílů pro dynamický tempomat řízený radarem.

O ještě vyšší míru bezpečnosti se starají volitelné prvky výbavy, jako je systém adaptivních dálkových světel (AHS), systém panoramatického sledování situace kolem vozidla (PVM) nebo systém pro sledování mrtvých úhlů (BSM).

RX F SPORT

Pro zájemce, kteří touží po ještě atraktivnějším a jízdně schopnějším luxusním SUV, je k dispozici verze RX F SPORT, která se bude nabízet v kombinaci se všemi pohonnými jednotkami.

Vozy Lexus s označením F SPORT nabízejí řadu optických prvků i speciálních funkcí ke zlepšení jízdních schopností, kterými se odlišují od ostatních verzí. V případě RX si povšimneme vřetenovité masky chladiče a níže položené středové části zadního nárazníku, kde je použit typický rastr “F”, propůjčující tomuto vozu sportovnější nádech. K impozantnějšímu vzhledu RX napomáhají i nová litá kola, určená exkluzivně pro verzi F SPORT. V kabině pak má řidič speciálně navržené sdružené přístroje F SPORT a sportovní volant potažený perforovanou kůží, včetně atraktivního emblému F SPORT a páček řazení pod volantem. Součástí sportovního paketu jsou i exkluzivní barvy a dekory.

K jízdním schopnostem verze RX F SPORT přispívají aktivní stabilizátory, jejichž vyspělá technologie pomáhá vést tento vůz zatáčkami s pozoruhodnou stabilitou.

Již zmiňovaný systém AVS, jenž rovněž napomáhá ke stabilnímu průjezdu zatáčkami, je standardní součástí verze RX F SPORT. Pomocí voliče jízdních režimů na středové konzole může řidič navolit režim Sport S+ vylepšený o funkce systému AVS (kromě nastavení Eco, Normal a Sports S).

TECHNICKÉ SPECIFIKACE

LEXUS RX 2016 - PŘEDBĚŽNÉ TECHNICKÉ SPECIFIKACE

Celková délka (mm) 4890
Celková šířka (mm) 1895
Celková výška (mm) 1690
Rozvor (mm) 2790
Rozchod kol, vpředu (mm) 1640
Rozchod kol, vzadu (mm) 1630
rx image 010

TCE-CZ využívá technologii cookie pro zjištění míst, odkud jste přišli na stránky LEXUS, k registraci uživatelské aktivity na stránkách LEXUS a zhodnocení a vylepšení stránek LEXUS tak, aby pro vás byly přínosnějšími. TCE-CZ neregistruje pomocí této technologie informace o jednotlivých uživatelích - žádné osobní informace o Vás nejsou pomocí této technologie uchovávány či využívány. Svůj webový prohlížeč můžete nastavit tak, aby cookies nepřijímal či varoval před jejich přijetím.