1. Discover Lexus
  2. Design
  3. Sports yacht
OBJEVTE LEXUS

LEXUS ODHALUJE KONCEPT SPORTOVNÍ JACHTY

JAK TO VZNIKLO

Divize Toyota Marine před několika lety pozvala prezidenta TMC Akio Toyodu k několikadenní cestě na moři, zahrnující řízení prémiových jachet nové třídy Ponam, jejichž uvedení na japonský trh se tehdy připravovalo. Akio Toyoda byl jakožto jezdecký mistr automobilky inspirován výkonem přeplňovaných vznětových jednotek a ovladatelností i stabilitou propracovaných lodních trupů; v roli manažera na pozici Chief Branding Officer společnosti Lexus International současně viděl možný potenciál stylových prémiových jachet coby doplňku produktů životního stylu Lexus.

V návaznosti na to pak divize Toyota Marine přišla s představou, jak prostřednictvím výkonné prémiové jachty rozšířit záběr značky Lexus o další oblasti životního stylu a trávení volného času. Výsledek tohoto projektu odhalil Lexus 12. ledna 2017 v podobě průběžné ověřovací studie sportovní jachty Lexus, která se prezentovala na ostrově Dilido v zálivu Biscayne Bay poblíž města Miami na Floridě.

DESIGN

Vývojové centrum designu v japonském Toyota City dostalo stručné zadání navrhnout otevřenou sportovní jachtu pro rekreační denní plavby se šesti až osmi hosty na palubě, poháněnou dvojicí vysoce výkonných jednotek Lexus V8, pyšnící se propracovaným stylem a skvělou ovladatelností.

Koncepty návrhářského týmu byly hotové v létě roku 2015, kdy je vyhodnotil starší výkonný manažer Tokuo Fukuiči, vedoucí globální návrhář a prezident společnosti Lexus International Co., společně se starším výkonným manažerem Šigekim Tomojamou, manažerem divize Toyota Marine, a prezidentem Akio Toyodou.

Získané zkušenosti jsou pro nás neocenitelné, neboť podněcují kreativní energii a posouvají naši představivost v oblasti designu a životního stylu i za hranice světa automobilů, který dobře známe. "Vybraný návrh v průběhu roku 2015 procházel dalšími úpravami společně s tím, jak divize Toyota Marine připravovala konstrukci a palubní námořní systémy.

Sportovní jachta Lexus, odhalená v Miami, je jednorázovým zakázkovým projektem bez plánů na sériovou výrobu. Divize Toyota Marine se rozhodla výrobu tohoto jediného kusu svěřit skupině Marquis-Carver Yacht Group společnosti Pulaski z amerického Wisconsinu, opírající se o vlastní konstrukční zázemí, výrobní možnosti a zkušenosti s velkými ručně sestavovanými konstrukcemi z kompozitních materiálů.

KLÍČOVÉ VLASTNOSTI

Studie sportovní jachty Lexus je ztvárněna tak, aby horní paluba i vnější část trupu hladce navazovala na vnitřní konstrukci; obě tyto části přitom tvoří jediný masivní ručně usazovaný kompozit složený z dvousložkové polyuretanové a epoxidové hmoty, vyztužený ručně pokládanými tkanými uhlíkovými vlákny; výsledný kompozitní materiál nese označení CFRP (plast vyztužený uhlíkovými vlákny).

CFRP je technologií využívanou při konstrukci závodních vozů a supersportů (jako např. Lexus LFA), vysoce výkonných letadel, závodních lyží a jízdních kol nebo špičkových závodních plachetnic.

Jedinečná konstrukce konceptu sportovní jachty Lexus z materiálu CFRP v porovnání s klasickou konstrukcí z plastu vyztuženého skelnými vlákny (FRP) ušetřila bezmála 1000 kilogramů hmotnosti. Konstrukce trupu pod hladinou vody je navržena jako stupňovitá kvůli snížení odporových sil a vyváženému ovládání za vysokých rychlostí.

Koncept je poháněn dvojicí benzínových motorů 5,0 litru V8, původem z vysoce výkonné jednotky 2UR-GSE, určené pro kupé Lexus RC F, sportovní sedan GS F a nové cestovní kupé LC 500.

Každý z motorů nabídne výkon přes 446 koní / 328 kW. Jachta tak prostřednictvím hydraulicky řízených stacionárních/závěsných jednotek na zádi dosahuje rychlosti až 43 námořních uzlů. Zajíždění do doku usnadňuje příďový příčný pohon ovládaný pomocí joysticku.

Kapitán ovládá a sleduje palubní systémy prostřednictvím barevného dotykového panelu u kormidla; na displeji se zobrazují údaje GPS, digitální mapy, údaje radaru snímajícího situaci nad hladinou a informace sonaru, soustavy osvětlení a zábavního systému. Sedadlo kapitána je elektricky nastavitelné; vyklopením loketních opěrek vzniknou po stranách nouzová sedadla pro vzácné hosty.

Přední kajuta pro pasažéry láká luxusní kůží v kvalitě Lexus, včetně ozdobných dekorů ze dřeva a skla. Pohodlné prostředí pro pobyt v naprostém soukromí zaručuje výška ke stání, klimatizace, pohovka a stůl k usazení šesti osob.

V kuchyňce najdeme sporák se dvěma hořáky, dřez a chladničku zabudovanou pod pracovní deskou; součástí krásně zpracované toalety je i sprcha.

Integrovaný audio-video zábavní systém nabízí kompletní konektivitu prostřednictvím 4G Wi-Fi a WAN. Ozvučení zprostředkují zabudované reproduktory Revolution Acoustics, využívající stropní panel jako měnič, ve spolupráci s digitálním zesilovačem Mark Levinson® Reference.

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Značka Lexus, divize společnosti Toyota Motor Corporation, byla založena roku 1989 s cílem vyvíjet a vyrábět ty nejlepší vozy světa a poskytovat nejvyšší možnou úroveň zákaznických služeb. V roce 2011 vznikla v rámci TMC společnost Lexus International, jejímž úkolem bylo centrálně koordinovat strategii, plánování, návrh, konstrukci a výrobu produktů zmiňované značky.

V roce 1997 byla založena divize Marine Business Department společnosti Toyota Motor Corporation (TMC) s cílem vyvíjet prémiové jachty za využití vyspělých technologií a metod kontroly kvality uplatňovaných při výrobě luxusních vozů Lexus. Řada Ponam divize Toyota Marine zahrnuje sklolaminátové lodě pro sportovní rybaření o délce 26 a 28 stop, a dále luxusní cestovní motorové jachty o délce 31, 35, 37 a 45 stop s odolným a tichým trupem ze svařované hliníkové slitiny A5083.

Modely Ponam pohánění úsporné turbodiesely, vycházející z pohonných jednotek určených pro luxusní SUV Lexus GX 300d (přeplňovaný naftový čtyřválec 3,0 litru), resp. LX 450d (dvojitě přeplňovaný naftový agregát 4,5 litru V8).

Modelová řada Toyota Ponam zaujímá přední místo na japonském trhu prémiových jachet. Divize Toyota Marine v letech 1998 až 2002 rovněž vyvíjela a vyráběla modelovou řadu Epic, zahrnující sklolaminátové sportovní čluny pro vodní lyžování a wakeboarding (především pro americký trh), poháněné výhradně benzínovými motory 1UZ-FE 4,0 litru V8 DOHC z luxusního sedanu Lexus LS 400.

Marquis Yachts, LLC je nezávislá soukromá společnost skupiny Pulaski z Wisconsinu, zabývající se návrhem, konstrukcí a výrobou plavidel značek Marquis Yachts a Carver Yachts. Vrcholem řady Marquis je třípalubová luxusní jachta o délce 73 stop s trupem, palubou a vrchní stavbou vyrobenou z plastu vyztuženého skelnými vlákny (FRP).