1. Owners
 2. Maintenance
 3. Lexus essential care
MAJITELÉ

PÉČE O VÁŠ LEXUS

ČELNÍ SKLO

Chystáte-li se s vozem vyjet po delší době odstávky, je dobré vždy nejprve zkontrolovat čelní sklo. Mohl se na něm nahromadit prach, pyl nebo míza kapající ze stromů. V případě silného znečištění nemusí být ostřikovače a stěrače schopny sklo umýt. Použijte proto hadřík a prostředek na čištění skel (další informace naleznete v uživatelské příručce).

PNEUMATIKY

Po delší době nepoužívání se na pneumatikách vytlačují rovné plošky, které při první jízdě mohou vyvolávat mírné ruchy a vibrace. Po ujetí několika kilometrů zpravidla zmizí. Chcete-li předejít problémům s obutím, věnujte pozornost následujícím opatřením.

Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách

 • V období omezeného používání vozidla nejméně jednou týdně zkontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách.
 • Tabulku s doporučenými tlaky najdete pod víčkem palivové nádrže; také viz uživatelskou příručku.

PNEUMATIKY

Parkování s vozem Lexus delší než tři týdny:

 • Nafoukněte všechny pneumatiky na tlak 3 bary (43 psi) pomocí sady na opravu pneumatiky v kufru vašeho vozu Lexus, kde též najdete manometr.
 • Nenafukujte pneumatiky na čerpací stanici a s pneumatikami nahuštěnými na tlak 3 bary 43 psi) nejezděte, neboť to není bezpečné. 
 • Před opětovným vyjetím nezapomeňte tlak zase snížit na standardní hodnotu (abyste nezapomněli, napište si poznámku a umístěte ji na přístrojový panel).
 • Pokud vozidlo dlouhodobě odstavíte, mohou se poškodit bočnice pneumatik. Tomu zamezíte tím, že s vozidlem občas popojedete. 

KONTROLA BRZD

Při dlouhodobém venkovním parkování se na brzdách vašeho vozu Lexus může začít tvořit rez. Doporučujeme pak vozidlo rozjet na 30 km/h a poté zabrzdit až do úplného zastavení (a toto 10x zopakovat), aby se rez odstranila a obnovil původní brzdný účinek. Brzděte jako obvykle (ne prudce) a vždy zkontrolujte, zda je brzdění bezpečné (tj. těsně za vámi nejede žádné auto).

KONTROLA PŘÍSTROJŮ A MOTORU

Pokud vůz pravidelně nepoužíváte, doporučujeme občas spustit motor:

 • Zkontrolujte, zda na panelu přístrojů nesvítí žádné varovné kontrolky (jejich význam je případně vysvětlen v příručce).
 • V případě benzínových a naftových motorů nechte motor každý týden běžet 20-30 minut.
 • V případě hybridu jednou týdně stiskněte tlačítko Start a nejméně 20 minut ponechte vůz v režimu ‘P’ (parkování).
 • Zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny zbytné spotřebiče (např. rádio nebo klimatizace).
 • Motor nechávejte běžet pouze ve venkovním prostředí, aby se nikdo nenadýchal výfukových zplodin.
 • Neponechávejte vozidlo bez dozoru. 

MOTOROVÝ OLEJ

Zkontrolujte hladinu motorového oleje pomocí měrky (podrobnosti naleznete v uživatelské příručce). Je-li zapotřebí olej doplnit, vždy používejte doporučený typ oleje (rádi vám poradí v místním servisu Lexus).

DOTANKUJTE PALIVO

U nepoužívaného vozidla se doporučuje nechat plnou palivovou nádrž. Pomůžete tak zajistit, aby při příštím vyjetí motor opět hladce běžel. 

KLIMATIZACE

Jednou měsíčně spusťte klimatizaci, aby se systém správně promazal a nedocházelo k tvorbě nepříjemných pachů. Nechte profouknout ventilační otvory spuštěním na plný výkon. 

12V BATERIE

Je-li 12V baterie zcela vybitá, můžete vozidlo nastartovat pomocí startovacích kabelů a druhého vozidla (máte-li možnost toto doma provést; podrobný postup naleznete v uživatelské příručce). Alternativně:

 

 • Obraťte se na místní asistenční službu
 • nebo na zákaznickou podporu

 

Vždy dodržujte platné zásady sociálního distancování.

 

STÁHNĚTE SI PRŮVODCE PRO SVŮJ MODEL

 

Získejte průvodce ke svému modelu Lexus, abyste zajistili jeho řádnou údržbu po celé období nepoužívání.