1. Discover Lexus
  2. Concept cars
  3. LF-1 Limitless
OBJEVTE LEXUS

LEXUS ODHALIL PODOBU LF-1 LIMITLESS

Lexus na mezinárodním autosalonu NAIAS ukázal podobu nového koncepčního modelu Lexus LF-1 Limitless, která představuje nový druh luxusního vlajkového crossoveru této značky. Kombinuje mimořádné jízdní schopnosti s luxusem, technologiemi, inovacemi a nejmodernějšími designovými prvky značky Lexus.

Lexus se chystá na prezentaci svátečních světel spojenou s pohledem na nový nepřehlédnutelný koncept Lexus LF-1 Limitless.

POTENCIÁL KONCEPTU LF-1

Koncept Lexus LF-1 Limitless mohou pohánět palivové články, hybridní systém, plug-in hybridní pohon, zážehový motor, nebo pouze elektromotor. Kolem roku 2025 se bude pro každý model Lexus po celém světě nabízet buď čistě elektrický model, nebo varianta s možností elektrického pohonu.

LF-1 LIMITLESS

„Toto je naše vize nového typu vlajkového modelu, který disponuje schopnostmi crossoveru, aniž by se vzdával jízdních schopností a luxusu typického pro dnešní špičkové sedany. Koncept Lexus LF-1 Limitless zhmotňuje nápadité technologie a dokáže vyvolávat silné emoce prostřednictvím zajímavějších zkušeností řidiče i cestujících.“ uvedl Kevin Hunter, prezident společnosti CALTY Design Research Inc.

SPRÁVNÉ PROPORCE

Vše začíná u správných proporcí. Lexus LF-1 Limitless díky zveličenému poměru mezi polohou přístrojové desky a přední nápravy získal atletický profil, který připomíná spíše klasická grand turisma než vozy s karoserií kombi. Láká svým sebejistým postojem, prvoplánově vypovídajícím o mimořádných jízdních schopnostech; podíl zde má i kabina zasazená hluboko do podvozkové platformy s pohonem zadních kol, stejně tak jako dravě vypadající 22" kola, která se sotva vejdou pod vyboulené blatníky karoserie. Nízká linie střechy a nadprůměrná světlá výška zase deklaruje, že toto je crossover navržený pro jízdní schopnosti kombinované s praktičností.

Klíčovým prvkem celkového ztvárnění vozu je maska chladiče ve tvaru vřetene, podobně jako u všech současných modelů Lexus. V případě Lexus LF-1 Limitless šli návrháři ještě o krok dále a použili detaily, které vyvolávají dojem, jako by vřeteno masky vycházelo až ze zádi a pokračovalo směrem kupředu až ke špičce vozidla. Samotná maska chladiče má trojrozměrné provedení v barevných odstínech navržených studiem CALTY. Lišty paprskovitě vybíhající od středového loga mají evokovat magnetické síly přitahující kovové piliny do jednoho bodu. Není zde použit žádný chrom, protože Lexus LF-1 Limitless namísto toho vítá příchozí cestující LED osvětlením kolem masky chladiče.

„Modely značky Lexus, jako např. RX, pomohly nastartovat celosvětovou oblibu vozů v kategorii prémiových SUV. Tento nový koncept crossoveru předznamenává budoucnost, která nabídne vysoké dynamické schopnosti i praktičnost v kombinaci s atraktivnějším a emotivním designem, což doufáme opět posune očekávání zákazníků v celém tomto segmentu,“ uvedl Jošihiro Sawa, prezident společnosti Lexus International.

KOMFORT PRO VŠECHNY CESTUJÍCÍ

Cílem studia CALTY při návrhu interiéru bylo nabídnout celé posádce prémiové pohodlí. Lexus LF-1 Limitless se drží japonské tradice omotenashi (pohostinnost) a vítá každého cestujícího se stejným entuziazmem. Kokpit byl navržen tak, aby se řidič mohl vždy plně soustředit na aktuální situaci, a tak zde místo rušivých analogových otočných ovladačů nebo tlačítek najdeme minimalistický displej přímo před řidičem nebo ovládací prvky aktivované pohybem.

Kovové ozdobné obložení interiéru umně spojuje růžově zlatý a měděný odstín evokující barvu karoserie, zde však se saténově hladkou povrchovou úpravou pro pocit útulnosti. Dojem kokpitu z pohledu řidiče je ještě zdůrazněn dekorativními prvky kolem přístrojového panelu a na volantu. Další kovové akcenty po celém interiéru kontrastují s výplněmi z tmavé kůže Cocoa Bean a sedadly čalouněnými bílou perforovanou kůží Chiffon White.

Klíčovou roli ve vzhledu i atmosféře interiéru též hraje osvětlení. Aktivací startovacího tlačítka se zahájí atraktivní posloupnost ambientního osvětlení, která se mění podle toho, který z dostupných jízdních režimů je právě navolen. Pro ještě propracovanější efekt jsou dřevěné výplně dveří opatřeny drobným perforováním, díky kterému lze pozorovat nepřímé různobarevné světlo z miniaturních LED diod, doplňující přímé stropní osvětlení.

TECHNOLOGIE V LF-1

K luxusní atmosféře Lexus LF-1 Limitless přispívají i technologie rozšiřující možnosti nastavení pro řidiče. Jde například o režim ‚Chauffeur‘, umožňující jízdu bez zásahů samotného řidiče, a to díky elektronicky ovládanému řízení, brzdění, zrychlování, osvětlení a signalizaci. Všechny ovládací prvky hnacího ústrojí a zobrazení režimů jsou umístěny přímo na volantu, a řidič se může plně soustředit na vozovku před sebou. Výsledkem je hladké ovládání vozidla bez zbytečného stresu, s maximální efektivitou a nižším rizikem nehody.

K dispozici je navíc čtyřrozměrný systém navigace, který tradiční navigační soustavu rozšiřuje o dimenzi času. Plní roli pomocníka cestujících, který dokáže předvídat potřeby řidiče i zbytku posádky na základě dosavadního průběhu jízdy, dopravy a stavu silnic na zvolené trase, podle toho navrhovat zastávky k natankování paliva, odpočinek či občerstvení, a dokonce zarezervovat ubytování v hotelu. Pokyny navigace a informace o trase se zobrazují na displeji na přístrojové desce, obrazovkách zábavního systému pro zadní sedadla, případně se bezdrátově přenášejí do tabletů a chytrých telefonů cestujících.

K ovládání 4D navigace a integrované soustavy komfortních a zábavních funkcí slouží dotykové ovládací prvky s hmatovou zpětnou vazbou, snadno dosažitelné z volantu. Displej ovladače Touch Tracer, zabudovaný do kůží čalouněného středového panelu, podporuje rozpoznávání znaků při zadávání dat. Zadní cestující mohou nezávisle nastavovat komfortní a zábavní funkce pomocí vlastního dotykového ovladače s hmatovou zpětnou vazbou, zabudovaného do středového panelu mezi zadními sedadly.