1. Discover Lexus
  2. Concept cars
  3. UX Concept
OBJEVTE LEXUS

KONCEPT KOMPAKTNÍHO CROSSOVERU

KONCEPČNÍ MODEL

Koncepční model UX je dalším krokem historie designu značky Lexus; je novým pojetím čtyřmístného městského crossoveru, jenž zhmotňuje téměř surový vzhled a terénní prvky vozů 4x4, zde s nízkou světlou výškou a polohou za volantem, typickou spíše pro kupé.

HLADKÝ PLASTICKÝ DESIGN

Klíčovým prvkem návrhu je futuristická koncepce 'zevnitř ven', která stojí za mimořádně synergickým pojetím exteriéru a interiéru. Vzadu pak karoserie opět hladce navazuje na kabinu, přičemž zde vytváří hlavní konstrukci hlavových opěrek pro zadní pasažéry.

OSVÍCENÉ STYLISTICKÉ ZTVÁRNĚNÍ

Na koncepci 'zevnitř ven' navazuje i pokrokové provedení detailů. Světla pro denní svícení ve tvaru L jsou posazena tak, aby probíhala přímo skrz konstrukci hlavních světlometů. Koncové svítilny, začleněné do zadního spoileru, zaujmou svým výrazně trojrozměrným charakterem.

REVOLUČNÍ NÁPADY

Snaha o boření tradic je patrná i z pneumatik konceptu UX: pryž je vyřezána pomocí laseru tak, aby paprsky kol zdánlivě pokračovaly až do boční stěny, čímž vzniká dojem, jako by kolo tvořilo s pneumatikou jediný celek.

ATLETICKÝ, ALE SOUČASNĚ ELEGANTNÍ

Exteriérové prvky konceptu jsou vzájemně pospojovány vysoce plastickými a smyslnými povrchy, které poukazují na klasické sportovní vozy. Použitá architektura je v rámci značky Lexus jedinečná; výrazně horizontální orientace návrhu bylo docíleno prostřednictvím objemu - namísto samotných charakteristických křivek. Při pohledu z boku je ještě zdůrazněna délka kapoty záměrným posunutím nejvyššího bodu kabiny o něco dozadu.

NASTUPTE DO KABINY UX

Přední část kabiny vypovídá stejně dobře o agilní kultivovanosti i zapojení řidiče do děje. Oproti tomu zadní část – ztvárněná jako měkká pohodlná pohovka v obývacím pokoji – nenásilně navazující na zadní, protisměrně otevírané dveře, je synonymem pohodlí a prostornosti odolného SUV.

SMĚLÝ A PŘEKVAPIVÝ

Namísto tradičně pojaté přístrojové desky zaujmou zalomené, vzájemně se překrývající tvary, které tak tvoří zajímavou hru stínů a kontrastů. V obou rozích přístrojové desky se nachází displeje se záběrem z kamer, které nahrazují zpětná zrcátka na vnější straně dveří.

VŽDY VE SPOJENÍ

Palubní technologie rozhraní HMI byly navrženy tak, aby poskytovaly intuitivní trojrozměrné zobrazování pro řidiče a cestující, kteří jsou zvyklí (nebo očekávají) prostředí s nepřetržitou konektivitou.

PRŮLOMOVÉ TECHNOLOGIE

V panelu se sdruženými přístroji se zobrazuje průhledná plovoucí koule v podobě hologramu, na níž se prostřednictvím analogových a digitálních údajů vytváří funkční uživatelské rozhraní. Nad středovým panelem najdeme krystalický prvek, v němž se formou hologramu zobrazují údaje klimatizace a palubního infotainmentu, snadno čitelné z pozice řidiče i předního spolujezdce.

Koncepční model Lexus UX Concept využívá i vyspělé technologie palubní elektrotechniky, např. okna s automatickou clonou (elektrochromatická) nebo štíhlé kamery elektronických zrcátek, které nahrazují tradiční vnější zpětná zrcátka. Obraz elektronických zrcátek se ukazuje na palubních displejích, jejichž začlenění není pouhým designovým detailem, ale dalším vyjádřením celkové koncepce 'zevnitř ven', architektury přístrojové desky v duchu dekonstrukce.

Motiv žebra použitý v předních A-sloupcích se opakuje u nové audio soustavy, zaměřené na mladší pasažéry – v novém odnímatelném soundbaru, vestavěném do boku přístrojové desky.

GALERIE