1. Discover Lexus
  2. Technology
  3. Kinetic seat concept
OBJEVTE LEXUS

KONCEPCE SEDADEL KINETIC SEAT

Sedíte pohodlně? Protože návrh a konstrukce sedadel Lexus Kinetic Seat v budoucnu patrně změní všechny dosavadní principy automobilových sedadel. Revoluční je dokonce i samotné vlákno, z nějž jsou sedadla vyrobena: čtyřikrát pevnější než ocel, avšak pružnější než nylon. Koncepce sedadel Kinetic Seat se poprvé představila v roce 2016 na autosalonu v Paříži.

VYROBENA K CESTOVÁNÍ, STVOŘENA K POHODLÍ

Lidská páteř svým pohybem stabilizuje hlavu. Umožňuje otáčení pánve a hrudníku v opačném směru, a stabilizuje tak pohyb hlavy i během chůze nebo běhu.

Ve snaze simulovat tento pohyb u sedadel automobilu se sedák společně s opěradlem pohybují kinetickou silou v důsledku působení váhy pasažéra a vnějších sil. Konstrukce při sezení jednoduše pomáhá stabilizovat pohyby hlavy v důsledku pohybů vozidla, což se odráží v neměnnosti zorného pole pasažéra.

Čalounění rámu sedadel se skládá z polygonální sítě tvořené vlákny, která jsou natažena radiálně směrem od středu. Tato síť se dokonale přizpůsobuje tvaru postavy a rozkládá zátěž s ohledem na pohodlí a dostatečnou oporu těla i při dlouhodobém sezení.

PŘÍKLADNÉ POHLCOVÁNÍ OTŘESŮ

Střed opěradla je ve výši lopatek, což navozuje rotační pohyb hrudníku kolem osy otáčení sedadla. To opět napomáhá ke stabilizaci hlavy s vysokou mírou podpory. Sedadla jsou kromě toho štíhlejší a přispívají k nižší hmotnosti celého vozu.

Pružnou polygonální síť tvoří syntetická vlákna Qmonos™ (výraz je odvozen od japonského slova 'kumonosu', tedy 'pavoučí síť'). Hlavní složku tvoří bílkovina vyráběná prostřednictvím mikrobiální fermentace. Vlákna Qmonos™ jsou tak pevná, že lanko o průměru jen 1 cm by dokázalo zastavit startující nebo přistávající letoun Boeing 747.