1. Discover Lexus
  2. Performance
  3. Pioneering spirits
OBJEVTE LEXUS

PRŮKOPNICKÝ DUCH

Průkopnická technologie je krok správným směrem.

Při hledání skutečně dobrých nápadů někdy musíte dát vale rutinnímu myšlení a zajetým kolejím, veškerou rutinu odhodit a začít úplně znova. Právě tento přístup zvolil průmyslový návrhář a technologický inovátor Laurence Kemball-Cook, odhodlán nalézt zbrusu nové a kreativní řešení neustále viditelnějšího problému klimatických změn.

Ve snaze nalézt doplňkovou alternativu k větrné a sluneční energii jej zaujala nová myšlenka, která jej napadla při každodenním dojíždění na Univerzitu Loughborough ke konci studií průmyslového návrhářství a technologií.

“Procházel jsem stanicí Victoria, kudy každoročně proudí na 75 milionů lidí, a začal jsem vážně uvažovat o tom, jak bychom mohli využít část kinetické energie vyprodukované lidmi během chůze,” říká. “Inspiroval jsem se vlastním výzkumem obnovitelných zdrojů a městské infrastruktury, a tak jsem se zaměřil na využití energie obyvatel města prostřednictvím jejich kroků.”

Kemball-Cook v roce 2009 založil vlastní firmu a zahájil vývoj nového systému chytré dlažby. Využívá hmotnosti chodců ke stlačování řady elektromagnetických generátorů energie, kdy se rotační pohyb přeměňuje v malé množství energie shromažďované a ukládané do baterií nebo využívané přímo na místě, např. k osvětlení, napájení čidel nebo k přenosu dat.

Okamžitě začal hledat příležitosti k prosazování svého řešení chytré podlahy a zpočátku se musel při získávání nových zákazníků uchýlit i k neotřelým způsobům.

“Abychom získali první zakázku, nainstalovali jsme bez povolení dlaždici Pavegen na jedno staveniště a poté prostřednictvím sociálních médií úspěšně přesvědčili developera, aby si systém Pavegen pořídil,” připouští. “Od té doby jsme si vybudovali mezinárodní klientskou základnu, síť mezinárodních partnerů a tým vedoucích.”

“NAŠE TECHNOLOGIE JIŽ OD PRVNÍCH PROTOTYPŮ VZBUDILA VELKÝ ZÁJEM, OD PODNIKŮ USILUJÍCÍCH O SPOLUPRÁCI S NÁMI AŽ PO NEJRŮZNĚJŠÍ INVESTORSKÉ SKUPINY A SAMOZŘEJMĚ I LIDI VYUŽÍVAJÍCÍCH PAVEGEN,” ŘÍKÁ.

Laurence Kemball-Cook, průmyslový návrhář a technologický inovátor

Zprávy o systému Pavegen se v krátké době rychle rozšířily, a tak tým Kemballa-Cooka dosud nainstaloval přes 200 stálých i experimentálních projektů ve 30 zemích celého světa, včetně známé okružní křižovatky Dupont Circle ve Washingtonu DC a na nejrůznějších místech v centru Londýna.

S ohledem na počet měst a významných společností (jako je Google nebo Nike) ochotných využívat Pavegen vypadá budoucnost udržitelné kinetické energie velmi slibně.

Kemball-Cook věří, že jeho systém má velký potenciál začlenění do dalších zdrojů energie a využití v rámci nejrůznějších aplikací, od dopravních uzlů přes školy až po nákupní centra, kdy můžeme budovat chytřejší a hospodárnější města, aktivně se potýkající s problémem klimatických změn.

“Vyřešením energetické krize odbouráme klíčový problém některých komunit a umožníme vyšší míru kreativity a využívání energie k řešení některých dalších otázek, jako je např. zajištění potravinové bezpečnosti nebo rychlé ubývání biodiverzity,” říká. “Máme pouze jednu planetu, a tak je klíčové chránit přírodní zdroje, na kterých jsme všichni závislí."

VSTUPUJEME DO BUDOUCNOSTI

Inovace a originalita jsou základem přístupu automobilky Lexus. Lexus vždy pracuje s nejmodernějšími technologiemi a spolupracuje s těmi nejlepšími vědci a techniky v příslušných odvětvích. V tom spočívá opravdové zapálení při hledání průlomových řešení, kterými Lexus vyčnívá nad svými konkurenty.