LF 1 Limitless Hero

KONCEPČNÍ VOZY

LEXUS ODHALIL PODOBU LUXUSNÍHO CROSSOVERU LF-1 LIMITLESS

Lexus na mezinárodním autosalonu NAIAS ukázal podobu nového koncepčního modelu Lexus LF-1 Limitless, která představuje nový druh luxusního vlajkového crossoveru této značky. Kombinuje mimořádné jízdní schopnosti s luxusem, technologiemi, inovacemi a nejmodernějšími designovými prvky značky Lexus.
Lexus se chystá na prezentaci svátečních světel spojenou s pohledem na nový nepřehlédnutelný koncept Lexus LF-1 Limitless.
    LF 1 Limitless Img3

POTENCIÁL KONCEPTU LF-1

Koncept Lexus LF-1 Limitless mohou pohánět palivové články, hybridní systém, plug-in hybridní pohon, zážehový motor, nebo pouze elektromotor. Kolem roku 2025 se bude pro každý model Lexus po celém světě nabízet buď čistě elektrický model, nebo varianta s možností elektrického pohonu.

Pokrokové ztvárnění konceptu Lexus LF-1 Limitless je dílem designového studia CALTY Design Research v Kalifornii. Designový jazyk staví na jednoduché elegantní koncepci designu, připodobňované k roztavenému meči Katana. Použité designové provedení spojuje organické tvary tekutého kovu s ostrými hranami tradičního japonského meče. Základem uhlazeného, ale současně i dravého designu studie Lexus LF-1 Limitless, je představa přechodu mezi hladkou tekoucí hmotou a pevným tělesem s ostrými tvary.

    LF 1 Limitless Img4b
    LF 1 Limitless Img4

„Toto je naše vize nového typu vlajkového modelu, který disponuje schopnostmi crossoveru, aniž by se vzdával jízdních schopností a luxusu typického pro dnešní špičkové sedany. Koncept Lexus LF-1 Limitless zhmotňuje nápadité technologie a dokáže vyvolávat silné emoce prostřednictvím zajímavějších zkušeností řidiče i cestujících.“

uvedl Kevin Hunter, prezident společnosti CALTY Design Research Inc.

SPRÁVNÉ PROPORCE

Vše začíná u správných proporcí. Lexus LF-1 Limitless díky zveličenému poměru mezi polohou přístrojové desky a přední nápravy získal atletický profil, který připomíná spíše klasická grand turisma než vozy s karoserií kombi. Láká svým sebejistým postojem, prvoplánově vypovídajícím o mimořádných jízdních schopnostech; podíl zde má i kabina zasazená hluboko do podvozkové platformy s pohonem zadních kol, stejně tak jako dravě vypadající 22" kola, která se sotva vejdou pod vyboulené blatníky karoserie. Nízká linie střechy a nadprůměrná světlá výška zase deklaruje, že toto je crossover navržený pro jízdní schopnosti kombinované s praktičností.
Klíčovým prvkem celkového ztvárnění vozu je maska chladiče ve tvaru vřetene, podobně jako u všech současných modelů Lexus. V případě Lexus LF-1 Limitless šli návrháři ještě o krok dále a použili detaily, které vyvolávají dojem, jako by vřeteno masky vycházelo až ze zádi a pokračovalo směrem kupředu až ke špičce vozidla. Samotná maska chladiče má trojrozměrné provedení v barevných odstínech navržených studiem CALTY. Lišty paprskovitě vybíhající od středového loga mají evokovat magnetické síly přitahující kovové piliny do jednoho bodu. Není zde použit žádný chrom, protože Lexus LF-1 Limitless namísto toho vítá příchozí cestující LED osvětlením kolem masky chladiče.
„Modely značky Lexus, jako např. RX, pomohly nastartovat celosvětovou oblibu vozů v kategorii prémiových SUV. Tento nový koncept crossoveru předznamenává budoucnost, která nabídne vysoké dynamické schopnosti i praktičnost v kombinaci s atraktivnějším a emotivním designem, což doufáme opět posune očekávání zákazníků v celém tomto segmentu,“ uvedl Jošihiro Sawa, prezident společnosti Lexus International.

ČISTĚ DEFINOVANÉ KŘIVKY

Při pohledu z boku má Lexus LF-1 Limitless jasně ohraničenou křivku napříč celým vozidlem, počínaje linií blatníku vybíhající z kapoty až po spodní část zadního D-sloupku. Tato jednoduchá křivka je v kontrastu se složitějšími povrchy, které se nacházejí pod ní, jako je např. široký přední blatník s křehkými záhyby, navazující na hladké přední dveře s hlubokými proláklinami. Odtud pak karoserie směrem k zádi pomalu opět narůstá a halí velká zadní kola, čímž model získává tvar připomínající lahev od Coca Coly, evokující vzhled klasických ‚muscle cars‘.
Při pohledu zezadu zaujme dělený spoiler v zadní části střechy, nicméně snad každý čtvereční centimetr zadních partií konceptu Lexus LF-1 Limitless zaujme nějakou zajímavou křivkou či detailem. Krásně tvarované otvory v rozích karoserie možná připomínají koncovky výfuků, ale ve skutečnosti jde o průduchy vzduchu obtékajícího kolem zadních kol. Plasticky vyvedená odsazení nad zadními koly zase bezpečně nesou koncová světla, výrazně protažená až do boků karoserie. Nad světly je ohromná skleněná plocha, která pokračuje nad zadními sedadly a nabízí ničím nerušený výhled na krajinu, a to i díky spoileru rozdělenému na dvě části.
    LF 1 Limitless Img6

LF-1 LIMITLESS CONCEPT

KOMFORT PRO VŠECHNY CESTUJÍCÍ

Cílem studia CALTY při návrhu interiéru bylo nabídnout celé posádce prémiové pohodlí. Lexus LF-1 Limitless se drží japonské tradice omotenashi (pohostinnost) a vítá každého cestujícího se stejným entuziazmem. Kokpit byl navržen tak, aby se řidič mohl vždy plně soustředit na aktuální situaci, a tak zde místo rušivých analogových otočných ovladačů nebo tlačítek najdeme minimalistický displej přímo před řidičem nebo ovládací prvky aktivované pohybem.

Kovové ozdobné obložení interiéru umně spojuje růžově zlatý a měděný odstín evokující barvu karoserie, zde však se saténově hladkou povrchovou úpravou pro pocit útulnosti. Dojem kokpitu z pohledu řidiče je ještě zdůrazněn dekorativními prvky kolem přístrojového panelu a na volantu. Další kovové akcenty po celém interiéru kontrastují s výplněmi z tmavé kůže Cocoa Bean a sedadly čalouněnými bílou perforovanou kůží Chiffon White.
Klíčovou roli ve vzhledu i atmosféře interiéru též hraje osvětlení. Aktivací startovacího tlačítka se zahájí atraktivní posloupnost ambientního osvětlení, která se mění podle toho, který z dostupných jízdních režimů je právě navolen. Pro ještě propracovanější efekt jsou dřevěné výplně dveří opatřeny drobným perforováním, díky kterému lze pozorovat nepřímé různobarevné světlo z miniaturních LED diod, doplňující přímé stropní osvětlení.

TECHNOLOGIE V LF-1

K luxusní atmosféře Lexus LF-1 Limitless přispívají i technologie rozšiřující možnosti nastavení pro řidiče. Jde například o režim ‚Chauffeur‘, umožňující jízdu bez zásahů samotného řidiče, a to díky elektronicky ovládanému řízení, brzdění, zrychlování, osvětlení a signalizaci. Všechny ovládací prvky hnacího ústrojí a zobrazení režimů jsou umístěny přímo na volantu, a řidič se může plně soustředit na vozovku před sebou. Výsledkem je hladké ovládání vozidla bez zbytečného stresu, s maximální efektivitou a nižším rizikem nehody.
K dispozici je navíc čtyřrozměrný systém navigace, který tradiční navigační soustavu rozšiřuje o dimenzi času. Plní roli pomocníka cestujících, který dokáže předvídat potřeby řidiče i zbytku posádky na základě dosavadního průběhu jízdy, dopravy a stavu silnic na zvolené trase, podle toho navrhovat zastávky k natankování paliva, odpočinek či občerstvení, a dokonce zarezervovat ubytování v hotelu. Pokyny navigace a informace o trase se zobrazují na displeji na přístrojové desce, obrazovkách zábavního systému pro zadní sedadla, případně se bezdrátově přenášejí do tabletů a chytrých telefonů cestujících.
K ovládání 4D navigace a integrované soustavy komfortních a zábavních funkcí slouží dotykové ovládací prvky s hmatovou zpětnou vazbou, snadno dosažitelné z volantu. Displej ovladače Touch Tracer, zabudovaný do kůží čalouněného středového panelu, podporuje rozpoznávání znaků při zadávání dat. Zadní cestující mohou nezávisle nastavovat komfortní a zábavní funkce pomocí vlastního dotykového ovladače s hmatovou zpětnou vazbou, zabudovaného do středového panelu mezi zadními sedadly.