2020 lexus design awards article hero

LEXUS DESIGN AWARD

VYHLÁŠENÍ FINALISTŮ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2020 - ŠEST POKROKOVÝCH ŘEŠENÍ PRO LEPŠÍ BUDOUCNOST

TOKIO, Japonsko (29. ledna 2020) - Lexus dnes oznámil šestici finalistů soutěžního klání Lexus Design Award 2020, jejichž odměnou bude mentorská podpora renomovaných designérů a současně finanční dotace až 3 mil. jenů (přes 25 tis. USD) k vytvoření prototypu navrhovaného projektu. Finalisté ze Spojených států, Číny, Evropy, Pákistánu a Keni byli vybráni z rekordně široké skupiny 2042 přihlášených projektů ze 79 různých zemí. Soutěž Lexus Design Award, nyní probíhající již osmým rokem, je jedinečnou platformou mladých tvůrců, kteří zde dostávají příležitost prokázat a dále rozvíjet svůj talent. Návrhy byly vybrány na základě toho, do jaké míry vyjadřovaly klíčové principy značky Lexus: 'předvídat', 'inovovat' a 'zaujmout' – s důrazem na design směřující k lepší budoucnosti.

 •     2020 lexus design awards finalist bio scales

  FINALISTÉ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2020

  BIO.SCALES

  tSUTHERLIN SANTOS - USA

  Bio.Scales jsou biopolymerové filtry vyrobené z přírodních ekologických materiálů, navržených tak, aby eliminovaly ze vzduchu uhlíkové a další škodlivé sloučeniny. Modulární systém vyrobený metodou 3D tisku lze přestavovat a uzpůsobovat tak, aby zlepšoval kvalitu ovzduší v jakémkoli obytném prostoru.

  Paul a Garrett Sutherlin Santo jsou návrháři působící v centru Los Angeles. Svojí prací usilují o projektování budoucnosti, v níž design symetricky navazuje na přírodu a technologie; za tímto účelem zkoumají vztahy nově vznikajících digitálních procesů, ekologicky šetrných materiálů a tradičních řemesel.

      2020 lexus design awards finalist feltscape

  FINALISTÉ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2020

  FELTSCAPE

  THÉOPHILE PEJU & SALVATORE CICERO (THÉOPHILE PEJU (FRANCIE), SALVATORE CICERO (ITÁLIE)) - PŮSOBÍ VE VELKÉ BRITÁNII

  Feltscape je prodyšný oblak z plstěného materiálu a termoplastu, schopný pohlcovat zvuk a přizpůsobovat akustiku interiéru a kvalitu osvětlení. Feltscape je výsledkem pokrokového výrobního postupu, jenž kombinuje tzv. vysoké krejčovství (haute couture) a robotickou aditivní výrobu.

  Théophile Peju & Salvatore Cicero jsou architekti působící v Londýně. Absolvovali fakultu Bartlett School of Architecture – UCL, kde se věnovali výzkumu textilních kompozitních materiálů. Jejich designové postupy, založené na praktických zkušenostech, kombinují tradiční řemeslné zpracování s pokrokovými metodami robotické výroby.

      2020 lexus design awards finalist flash pak

  FINALISTÉ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2020

  FLASH PAK

  YAOKUN WU - ČÍNA / PŮSOBÍ V USA

  Flash Pak je chytrý prostředek k přežití, připomínající záchrannou vestu a navádějící žáky do bezpečí při bleskových povodních prostřednictvím hmatové navigace a LED světel. Po automatickém nafouknutí umožňuje plavat na hladině; jednotlivé Flash Paky lze navíc spojovat k sobě, a vytvořit tak raft.

  Yaokun Wu studuje průmyslový design na Pratt Institute v Brooklynu, stát New York. Cítí vděk za vše, co má, a rád by proto využíval design k pomoci těm, kteří ji potřebují nejvíce. Je toho názoru, že design je všude, ale nezapomenutelný je pouze takový design, který na lidi působí vřele.

      2020 lexus design awards finalist lick

  FINALISTÉ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2020

  LICK

  IRINA SAMOILOVA - RUSKO

  Lick je přenosný nástroj pro očistu těla, schopný pomoci každému, kdo nemá možnost se vykoupat. Nástroj je opatřen čisticí ploškou připomínající kočičí jazyk a umožňující zbavovat tělo nečistot.

  Irina Samoilova je produktová a nábytková návrhářka. V současnosti se věnuje magisterskému studiu na Stroganovově institutu umění a designu (na katedře navrhování nábytku) při Moskevské státní univerzitě. Pokaždé, než se pustí do nového návrhu, nejprve zkoumá tvary živočichů a jejich fungování v přírodě.

      2020 lexus design awards finalist open source communities

  FINALISTÉ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2020

  OPEN SOURCE COMMUNITIES

  BELTOWER - (JOHN BRIAN KAMAU, JOYCE WAIRIMU GACHIRI, IAN GITHEGI KAMAU, ESTHER WANJIKU KAMAU A ARVIN BOOKER KAMAU)

  Open Source Communities je základní koncepce efektivního navrhování komunit v rozvojových zemích s využitím chytře řešených plánů typu open-source. Cílem návrhářů je zvýšit přizpůsobitelnost těchto návrhů s cílem vytvářet propojené domy vykazující udržitelnost.

  BellTower byla založena v roce 2014 s posláním využívat k řešení problémů systémy a technologie typu open-source. Tvoří ji tým pracovníků se znalostmi v oblastech řízení rizik, informačních technologií, designu, projektového managementu a strategií s cílem vybudovat model komunity typu open-source pro potřeby občanů, firem nebo průmyslu.

      2020 lexus design awards finalist pursewit

  FINALISTÉ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2020

  PURSEWIT

  AQSA AJMALOVÁ - PÁKISTÁN

  Pursewit se chlubí novým elegantním designem, který přímo vyzývá k šití! Díky zjednodušení způsobu používání šicího stroje pro zrakově postižené je ovládání intuitivnější a více založené na hmatu, což zlepšuje někdy komplikované postupy šití.

  Průmyslová návrhářka Aqsa Ajmalová absolvovala Národní univerzitu věd a technologií. Řídí se svým přesvědčením, že design je nástroj k řešení problémů, a usiluje proto o budování vztahů mezi nápady a realitou. Prostřednictvím fyzické interakce a přímého experimentování s designem chce zlepšovat propojení mezi člověkem a produkty.

Komentuje John Maeda, technolog a porotce soutěže Lexus Design Award 2020: „Finalisté letošního ročníku Lexus Design Award se zaměřují na dva hlavní motivy: uvědomělost a životní prostředí, jejichž naléhavost roste společně s dopady technologického pokroku na náš svět. Jejich designové projekty přesahují pouhé kladení otázek a poskytují konkrétní odpovědi na základě pokrokové argumentace a realizovatelných technických postupů. Zúžit ohromný seznam přihlášených projektů na malou skupinu reprezentativních prací rozhodně nebylo jednoduché. Avšak díky spolupráci s porotci jako je Jeanne Gangová nebo Paola Antonelli byl tento úkol snazší, a to vzhledem k jejich širokým poznatkům o transformativních designových projektech. Já jsem přispěl svým technologickým a obchodním pohledem k posouzení možností technické realizace a finanční životaschopnosti. Nakonec si myslím, že jsme našli tu správnou skupinu fascinujících projektů, které představují témata mysli a těla, která jsou pro naši budoucnost klíčová.“
V lednu se šestice finalistů vydala do New York City, aby absolvovala formativní praktické workshopy ve spolupráci se čtyřmi renomovanými mentory: Joem Doucetem, Bethan Grayovou, Philippem Malouinem a Šohejem Šigematsuem, kteří nabídli své vlastní jedinečné poznatky a odborné znalosti. Workshop se konal v jedinečném lifestylovém prostoru INTERSECT BY LEXUS-NYC.
Uvedeným workshopem byla nastartována dlouhodobější spolupráce finalistů s mentory, jejímž vyvrcholením bude výběr vítěze v Itálii během milánského týdne designu*. V rámci této klíčové globální události světa designu představí finalisté své hotové prototypy veřejnosti a následně bude během akce Grand Prix uvedené soutěže zvolen vítěz panelem renomovaných porotců ve složení Paola Antonelli, Jeanne Gangová, John Maeda a Simon Humphries.