2020 lexus lda judges mentors hero 1920x1080 1

LEXUS DESIGN AWARD

LEXUS DESIGN AWARD 2020 – POROTCI A MENTOŘI

Soutěž Lexus Design Award, nyní pořádaná již osmým rokem, je celosvětovým kláním s cílem odhalit mladé talenty na poli designu. Jedinečný program byl navržen tak, aby inspiroval designové inovace pro lepší budoucnost. Zájemci již mohou zasílat přihlášky do aktuálního ročníku. Společnost Lexus International dnes oznámila složení poroty a mentorů pro letošní ročník soutěže Lexus Design Award.

SOUBOR POROTCŮ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2020

 •     2020 lexus lda judge paola 810x1080 1

  PAOLA ANTONELLIOVÁ

  STARŠÍ KURÁTORKA ODDĚLENÍ ARCHITEKTURY A DESIGNU, MOMA, NEW YORK

  Paola Antonelliová je starší kurátorkou oddělení architektury a designu Muzea moderního umění (MoMA) a rovněž zakládající ředitelkou výzkumu a vývoje MoMA. Jejím cílem je propagovat informace o designu, dokud nebude všeobecně uznáván a využíván jeho pozitivní potenciál pro náš svět. Ve své práci zkoumá dopady designu na všední život, často se zahrnutím obvykle přehlížených objektů a postupů, kdy se snaží zapojovat design, architekturu, umění, vědu a technologie. Jako kurátorka zajistila řadu výstav, napsala několik knih, přednášela po celém světě a působila jako vyučující na několika univerzitách, vč. Harvardu a UCLA. V návaznosti na XXII. ročník milánského Trienále s názvem Broken Nature 2019 (Rozbitá příroda), věnovaného příkladům designu a architektury s cílem napravit vztah člověka s přírodou, pracuje na projektu výstavy díla architektky Neri Oxmanové 'Materiálová ekologie', která bude v únoru 2020 otevřena v MoMA; dále se věnuje několika novým pokračováním svých 'dvoran výzkumu a vývoje' (MoMA R&D Salons); a také dvěma knihám – sbírce esejů o moderním designu a publikaci Design Bites o pokrmech z celého světa, které jsou uznávány jako příklady výjimečného designu.

 •     2020 lexus design awards new judge simon humphries

  SIMON HUMPHRIES

  ŘEDITEL PRO GLOBÁLNÍ DESIGN ZNAČEK TOYOTA A LEXUS

  Simon Humphries je ředitelem pro globální design značek Toyota a Lexus. V roce 2018 byl pověřen dohledem nad designem obou značek. V roli ředitele pro globální design Lexus se Humphries snaží definovat jedinečné hodnoty Lexus formou filozofie značky se začleněním přímých kulturních odkazů na japonské tradice značky Lexus a vytváření designového směru schopného oslovit uživatele po celém světě.

  Humphries do společnosti nastoupil v roce 1994. V rámci své práce coby leader a autor pokrokového designu vytvořil mj. charakteristickou masku chladiče ve tvaru vřetene, která se stala ikonou značky Lexus. V roce 2016 byl jmenován prezidentem designového centra ED2 (Toyota Europe Design Development), kde jeho tým nastartoval vývoj konceptů mobility, jako např. koncepční model Toyota e-Palette v rámci přechodu značky od „výrobce automobilů“ k „firmě poskytující služby mobility“. Humphries zahájil svoji profesní kariéru návrháře v roce 1988, kdy mu byla ve Velké Británii udělena cena 'Bursary Prize' Královské společnosti umění (Royal Society of Arts) za produktový design. Díky tomuto ocenění dostal příležitost pracovat pro Sony, což v něm okamžitě vyvolalo upřímný zájem o život a práci v Japonsku. Ve volném čase se Humphries věnuje tesařskému řemeslu a momentálně renovuje 100 let staré japonské zemědělské stavení.

 •     2020 lexus lda judge john 810x1080 1

  JOHN MAEDA

  TECHNOLOG / CHIEF EXPERIENCE OFFICER, PUBLICIS SAPIENT

  John Maeda je americký technolog, návrhář, konstruktér, výtvarník, investor, autor a učitel. Nedávno byl jmenován do pozice 'chief experience officer' ve společnosti Publicis Sapient, která je odnoží komunikačního a marketingového konglomerátu Publicis, zaměřenou na technologické poradenství a realizace. Dříve působil na různých pozicích ve firmě Automattic, mateřské společnosti WordPress.com; ve firmě Kleiner Perkins v odvětví rizikového kapitálu; jako vedoucí výzkumu v MIT Media Lab; a jako prezident Rhode Island School of Design. Magazín Esquire jej zařadil do žebříčku „75 nejvlivnějších osobností 21. století“; Maeda čerpá ze svých různorodých zkušeností konstruktéra se vzděláním z MIT, proslulého návrháře a vedoucího manažera schopného úspěšně spojovat lidi s nápady. Je autorem několika uznávaných publikací, jako např. The Laws of Simplicity (Zákony jednoduchosti) a Redesigning Leadership (Nový přístup k leadershipu); v listopadu 2019 vyšla jeho nová kniha How to Speak Machine. Jako mluvčí vystupuje po celém světě, od Davosu přes Peking a São Paulo až po New York; jeho výstupy na TED mají již miliony zhlédnutí.

 •     2020 lexus lda judge jeanne 810x1080 1

  JEANNE GANGOVÁ

  ARCHITEKTKA / ZAKLÁDAJÍCÍ ŘEDITELKA, PARTNERKA STUDIA GANG

  Jeanne Gangová, FAIA, je zakládající ředitelkou mezinárodně proslulého Studia Gang, zaměřeného na architekturu a městský design. Je uznávána pro svůj přístup přesahující tradiční hranice architektury a schopnost stavět do popředí vztahy mezi jednotlivci, komunitami a jejich prostředím. Jeanne Gangová se může pochlubit pestrým oceňovaným portfoliem prací realizovaných na obou amerických kontinentech a v Evropě. Jedná se např. o Aqua Tower v Chicagu, přístavbu Amerického přírodovědného muzea v New Yorku a novou ambasádu Spojených států ve městě Brasilia. Držitelka titulu MacArthur Fellow a profesorka architektonické praxe na fakultě Harvard Graduate School of Design byla letos magazínem TIME označena za jednu z nejvlivnějších osobností světa a rovněž jí byla svěřena zatím největší architektonická zakázka: letištní terminál O’Hare Global Terminal v objemu 2,2 mil. USD.

SOUBOR MENTORŮ SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2020

 •     2020 lexus lda mentor joe 810x1080 1

  JOE DOUCET

  ZAKLADATEL, JOE DOUCET X PARTNERS

  Návrhář, podnikatel, vynálezce a kreativní ředitel Joe Doucet je dnes jedním z nejvyhledávanějších kreativních talentů ve Spojených státech. Po absolutoriu fakulty Art Center College of Design začal Doucet rychle promítat své vize do produktů, nábytku, prostředí a technologií ve snaze hledat řešení každodenních i společenských problémů prostřednictvím designu. Jeho práce obratně kombinují funkčnost s atraktivním vzhledem a současně obsahují vrstvy smyslu a sdělení. Doucet je toho názoru, že design – a především pak myšlenkové postupy návrháře – mohou sehrát větší roli v inovacích a řešení problémů, stejně tak jako v estetice. Řadu svých návrhů a vynálezů si nechal patentovat. Doucetova díla se vystavují po celém světě, např. v londýnském Muzeu designu nebo na bienále designu v Saint Etienne. Je držitelem řady mezinárodních cen, např. World Technology Award za inovace na poli designu a několika cen získaných v soutěži Good Design. Byl též jmenován jediným AvantGuardianem designu v historii magazínu Surface. V roce 2017 Doucet získal cenu za design muzea Cooper–Hewitt (Smithsonian Design Museum) jako produktový návrhář –coby nejvyšší možnou poctu v daném oboru. Jako podnikatel Doucet založil a rozběhl celou řadu komerčních projektů (např. OTHR a Citizen A) s cílem změnit svět k lepšímu prostřednictvím designu.

 •     2020 lexus lda mentor shohei 810x1080 1

  ŠOHEJ ŠIGEMATSU

  PARTNER A ŘEDITEL OMA NEW YORK

  Šohej Šigematsu nastoupil do OMA v roce 1998, od roku 2006 vedl kancelář v New Yorku a stal se partnerem v roce 2008. Nedávno dokončil renovaci centrály aukčního domu Sotheby’s v New Yorku, luxusní výškové budovy v San Francisku a Miami, resp. první budovu OMA v New York City postavenou na zelené louce, bytový komplex na 121 East 22nd Street. Šo úspěšně realizoval návrhy několika kulturních center, jako např. Národního muzea krásných umění v Québecu nebo Uměleckého centra Faena v Miami Beach. Dnes se realizuje přístavba Galerie umění Albright-Knox-Gundlach v Buffalu a výstavba druhé budovy Nového muzea. Šo rovněž navrhoval výstavy pro Pradu, bienále architektury v Benátkách, Metropolitní muzeum umění, zbrojnici Park Avenue Armory a první americkou retrospektivu společnosti Dior v denverském Muzeu umění a Muzeu umění v Dallasu. Dohlíží na projekty OMA v Japonsku, např. na nové komerční centrum ve Fukuoce (2020) a první víceúčelovou výškovou budovu OMA v Tokiu pro Mori Building Co, Ltd. (2022).

  Kritik designu na fakultě Harvard Graduate School of Design vystupoval na TED a konferenci Wired Japan, resp. přednášel na univerzitách po celém světě.

 •     2020 lexus lda mentor philippe 810x1080 1

  PHILIPPE MALOUIN

  ŘEDITEL, PHILIPPE MALOUIN STUDIO

  Philippe Malouin s britským a kanadským občanstvím absolvoval bakalářské studium v oboru design na Design Academy v Eindhovenu. Rovněž studoval na École Nationale Supérieure de Création Industrielle v Paříži a na Montrealské univerzitě. Po předchozí práci pro anglického návrháře Toma Dixona založil v roce 2008 vlastní studio. Philippe dále v letech 2012-2015 vyučoval na londýnské Královské vysoké škole umění (Royal College of Art). Je také ředitelem firmy POST-OFFICE, působící v oblasti architektury a interiérového designu. V jeho pestrém portfoliu najdeme stoly, koberce, židle, světla, umělecké předměty a instalace. Mezi Philippovy klienty patří SCP, Marsotto Edizioni, Resident, OTHR, Hem, Ace hotel, Matter-Made, Established & Sons, Roll & Hill, 1882 ltd., Kvadrat, Umbra Shift, Caesarstone, IZÉ, Swarovski, Bloomberg, Aesop, Touch Digital. Philippa zastupuje galerie Salon 94 Design v New York City. Nedávno obdržel cenu 'návrhář roku' magazínu Wallpaper*. Philippe žije a pracuje v Londýně, kde též provozuje své návrhářské studio.

 •     2020 lexus lda mentor bethan 810x1080 1

  BETHAN GRAYOVÁ

  KREATIVNÍ ŘEDITELKA

  Bethan Grayová působí v Londýně a je jednou z nejoslavovanějších britských návrhářek nábytku a potřeb pro domácnost, která získala čtyři ceny Elle Decoration British Design Awards, včetně prestižní ceny v kategorii 'Nejlepší britský návrhář'. Její práci se dostává široké pozornosti ve světových médiích; vystavuje v Londýně, Miláně, Paříži, New Yorku a Dubaji.

  Předci Bethan absolvovali neuvěřitelnou pouť napříč kontinenty – a Bethan doposud navštívila řadu míst, kterými prošli, inspirována láskou k cestování, umění a kultuře. Za své dnešní poslání považuje dodávat soudobý význam tradičním technikám ze všech těchto regionů – ve snaze udržet při životě kulturní narativy a řemeslnou zručnost. Věří v sílu vyprávění příběhů prostřednictvím řemesla a designu; vytvořila proto společné podnikatelské projekty na bázi vzájemné důvěry a respektu, podporující přes 400 řemeslných mistrů po celém světě.

  Studio Bethan Gray Design, založené v roce 2008, vytváří luxusní ručně vyráběné kolekce nábytku a příslušenství pro domácnost, prodávané prostřednictvím celosvětově působících obchodů, jako např. Harrods, Liberty a Lane Crawford. Ve své vlastní londýnské praxi podporuje, vychovává a povzbuzuje nové talenty designu a pomáhá v roli mentorky budoucích návrhářek. Nedávno uvedla 'Cenu pro ženy v řemesle' při Metropolitní univerzitě v Cardiffu, jejímž je čestným členem (honorary fellow).