2017 lda judges hero

SOUTĚŽ LEXUS DESIGN AWARD

POROTA SOUTĚŽE LEXUS DESIGN AWARD 2017

PAOLA ANTONELLI - Kurátorka

Paola Antonelli od roku 1994 pracuje pro Muzeum moderního umění; je starší kurátorkou Oddělení architektury a designu a současně vedoucí výzkumu a vývoje Muzea moderního umění. Přednášela v rámci Světového ekonomického fóra v Davosu a na několika dalších mezinárodních konferencích. Jejím posláním je propagovat vnímání designu, dokud nebude plně uznán a využíván jeho pozitivní potenciál pro náš svět. V současnosti pracuje na několika výstavách moderního designu a také na publikaci States of Design, pojednávající o různorodosti a pestrosti dnešních odvětví v oblasti designu.

2017 lda judges paola antontelli

ARIC CHEN - Kurátor

Aric Chen je hlavním kurátorem designu a architektury nového muzea vizuální kultury M+, které se právě buduje v kulturním obvodu West Kowloon v Hong Kongu. Dříve působil jako kreativní ředitel Pekingského týdne designu (v letech 2011 a 2012). Chen administroval a organizoval řadu různých výstav a projektů v muzeích i v rámci různých mezinárodních podniků a bienále. Rovněž často přispívá do mnoha publikací a tiskovin, jako jsou The New York Times, Monocle, Architectural Record a PIN-UP.

    2017 lda judges aric chen

TOYO ITO - Architekt

Toyo Ito v roce 1965 absolvoval Fakultu architektury na Tokijské univerzitě. Mezi jeho hlavní díla patří: Sendai Mediatheque, univerzitní knihovna Tama Art (Hachioji) pod Fakultou sociálních věd Tchaj-wanské univerzity (Tchaj-wan), ‘Minna no Mori’ Gifu Media Cosmos atd. Z připravovaných projektů jmenujme: Národní divadlo Taichung (Tchaj-wan), sportovní a atletické centrum v prefektuře Aomori a mnoho dalších. Získal řadu ocenění, jako např. Cenu Japonského architektonického institutu, Zlatého lva na Bienále v Benátkách, Royal Gold Medal od Královského institutu britských architektů a Pritzkerovu cenu za architekturu.

    2017 lda judges toyo ito

BIRGIT LOHMANNOVÁ - Šéfredaktorka magazínu designboom

Birgit Lohmannová (nar. v Hamburku) vystudovala průmyslový design ve Florencii a poté se přestěhovala do Milána, kde od roku 1987 žije a pracuje. Pracovala pro řadu italských architektů a vedoucích designérů jako návrhářka a manažerka vývoje produktů. Působila též jako historička designu pro soudní oddělení a mezinárodní aukční síně. Jako výzkumný pracovník a přednášející vedla semináře o průmyslovém designu na řadě prestižních mezinárodních univerzit. V roce 1999 spoluzaložila magazín designboom, jehož je v současnosti šéfredaktorkou, ale současně působí i jako vedoucí vzdělávacích programů a kurátorka mezinárodních výstav.

    2017 lda judges birgit lohmann

ALICE RAWSTHORNOVÁ - Komentátorka zaměřující se na design

Alice Rawsthornová píše o designu pro list International New York Times a frieze. Její nejnovější kniha Hello World: Where Design Meets Life (Ahoj světe: Kde se design snoubí s životem) zkoumá vliv designu na náš život: minulý, současný i budoucí. Přednáší o designu na významných světových akcích, jako např. TED nebo Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Alice působí v Londýně; je šéfkou kuratoria galerie Chisenhale Gallery, vede soubor moderního tance Michael Clark Company a je kurátorkou galerie Whitechapel Gallery. Je nositelkou řádu Britského Impéria (OBE) za služby v oblasti designu a umění.

    2017 lda judges alice rawsthorn

JOŠIHIRO SAWA - Kurátor

Yošihiro Sawa vystudoval bakalářský obor konstrukce a design na Kjótském technologickém institutu. Po nástupu do Toyota Motor Corporation v roce 1980 zastával nejrůznější posty se zaměřením na design, vč. pozice vedoucího globálního návrháře v divizi plánování. Od dubna 2016 působí jako výkonný viceprezident Lexus International.

    2017 lda judges yoshihiro sawa